Skip to content

LANA TROTOVŠEK IN MARIA CANYIGUERAL (Slovenija, Španija)

Sreda 09. Julij ob 20.30

MESTNI MUZEJ – LJUBLJANA

Lana Trotovšekviolina
Maria Canyigueralklavir


Spored:

Ludwig van Beethoven (1770–1827), Violinska sonata št.5, op. 24, “Pomladna”
I. Allegro 
II. Adagio molto espressivo 
III. Scherzo. Allegro molto — Trio 
IV. Rondo. Allegro ma non troppo

César Franck (1822–1890), Violinska sonata
I. Allegretto ben moderato 
II. Allegro 
III. Recitativo-Fantasia. Ben moderato — Molto lento 
IV. Allegretto poco mosso

Igor Alexandrovich Frolov (1937–2013), Koncertna fantazija na teme iz Gershwinove Porgy in Bess


Duo, ki ga sestavljata Lana Trotovšek in Maria Canyigueral, je s svojimi izjemnimi interpretacijami osvojil mednarodno glasbeno sceno. Njun recital v dvorani Wigmore je bil s strani revije The Strad opisan kot “izjemen”, s poudarkom na “resničnem občutku žive, intuitivne izvedbe”.

Začetki dua segajo v leto 2014, ko sta Trotovškova in Canyigueralova prvič združili moči za potrebe snemanja zgoščenke, na kateri so bila dela Granadosa, Škerjanca, Finzija in Francka. Leta 2016 sta prav za omenjeno delo prejeli zlato priznanje na Global Music Awards v Kaliforniji. Od takrat sta nastopili že v Angliji, Franciji, Belgiji, Španiji, Sloveniji in na Japonskem.

Na 68. Festivalu Ljubljana (2020) sta v treh zaporednih večerih, posneli in izvedli vse Beethovnove sonate za violino, za kar je Lana Trotovšek prejela nagrado Prešernovega sklada, najvišje priznanje v Republiki Sloveniji za dosežke na področju umetniškega ustvarjanja. Dela so izšla na štirih CD-jih pri slovenski radijski in televizijski založbi ZKP RTV Slovenija, v sodelovanju s Festivalom Ljubljana. Za zgoščenke sta prejeli številna priznanja, vključno s petimi zvezdicami v reviji Musical Opinion, izjemno oceno v Revista Musical Catalana in nagrado Melomano de oro revije Melomano.

Celoten Beethovnov program sta ponovno izvedli že leto kasneje (2021), ko sta drugič nastopili v dvorani Wigmore Hall, tokrat v spletnem prenosu britanske nacionalne radijske postaje Classic FM, ki je dosegel več kot 500.000 ogledov.

Leta 2023 sta v Barceloni s premierno izvedbo del katalonskega skladatelja Jordija Cervella prejeli stoječe ovacije in navdušili kritike. Koncert je prenašal španski nacionalni radio. Njuni zadnji zgoščenki, Prokofiev Milestones Vol.1 in Vol.2, sta izšli pri SOMM Recordings januarja 2024 in januarja 2025, in ponovno poželi  veliko hvale v revijah Gramophone in Textura Magazine.

Violinistka Lana Trotovšek navdušuje občinstvo s svojim “resničnim občutkom žive intuitivne izvedbe” (The Strad) in s tem, da v svoje interpretacije vnaša “svežino, globino in uvid”. Washington Post jo je opisal kot “žarečo” in pohvalil njen “čist, prefinjen ton z močnim občutkom za fraziranje in brezhibno intonacijo”.

Trotovškova je leta 2012 debitirala z violinskim koncertom Sergeja Prokofjeva pod taktirko Valerija Gergijeva in Orkestrom Mariinskega gledališča. Od takrat je nastopila s številnimi vrhunskimi orkestri ter renomiranimi dirigenti, kot so Londonski simfonični orkester pod taktirko Gianandreja Nosede, Kraljevi filharmonični orkester z Rafaelom Payarejem, Moskovski Solisti z Jurijem Bašmetom, Šanghajski simfonični orkester pod taktirko oskarjevca in komponista Tan Duna in Kraljevi filharmonični orkester pod vodstvom Vasilija Petrenka, med vidnejšimi. Julija 2017  je nastopila na turneji po Italiji in Sloveniji skupaj z I Solisti Aquilani in igralcem Johnom Malkovichem.

Posebna prelomnica v njeni karieri se j zgodila leta 2024, ko je na 72. Festivalu Ljubljana pod taktirko znamenitega dirigenta Zubina Mehte in ob spremljavi orkestra Maggio Musicale Fiorentino izvrstno igrala Beethovnov violinski koncert v D-duru, op. 61.

Koncertirala je na nekaterih najprestižnejših prizoriščih, vključno z Wigmore Hall, dunajskim Konzerthausom, gledališčem Teatro la Fenice v Benetkah, amsterdamskim Concertgebouwom in Muziekgebouwom v Eindhovnu. Njen talent jo je popeljal izven Evrope, nastopila je že v Nemčiji, Belgiji, Švici, Španiji, Franciji, Tajski, na Portugalskem, Švedskem, Finskem, Kitajskem, Japonskem, v Libanonu, ZAE, Kanadi, Mehiki in ZDA. Njene zgoščenke so izdane pri založbah Meridian, Signum, Champs Hill in Hedone records.

Leta 2021 je prejela nagrado Prešernovega sklada. Trenutno živi v Londonu, kjer je profesorica violine na Trinity Laban Conservatory of Music and Dance, vse pogosteje pa vodi tudi mojstrske tečaje, nazadnje v Londonu, Belgiji, na Japonskem ter v Mehiki. Igra na violino, ki jo je leta 1750 izdelal Pietro Antonio Dalla Costa.

Trotovškova je 12 let študirala violino pri prof. Volodji Balžalorskemu, dve leti pa je bila tudi učenka legendarnega violinista Ruggiera Riccija.

Revija Pizzicato je Mario Canyigueral opisala kot pianistko, ki “prepriča s prefinjenim, niansiranim in občutljivim igranjem, ki mu enostavno želiš prisluhniti,” medtem ko jo je La Vanguardia označila za “pianistko velike osebnosti.” Canyigueralova je sodelovala z izjemnimi sodobnimi skladatelji, kot so Antón García Abril, Benet Casablancas, Nicolas Bacri in Konstantia Gourzi. Med nedavne vrhunce sodijo recitali v Palau de la Música Catalana,  Auditori Barcelona, Fundación Juan March, Wigmore Hall in na domačem Festivalu Ljubljana. Pred kratkim je debitirala v Gran Teatre del Liceu z izvedbo Beethovnove Koralne fantazije op. 80 z orkestrom Fundació Liceu pod taktirko Manela Valdiviesa. Maria je koncertirala že v Španiji, Angliji, Belgiji, Sloveniji, Franciji in na Japonskem. Poleg koncertnih nastopov je pianistka pustila pečat tudi s svojimi studijskimi posnetki. Njen solo album Avantguarding Mompou za založbo Audite (2020) je bil deležen hvale kritikov, vključno z revijami International Piano, Pizzicato, Revista Musical Catalana in Melómano. Projekt je bil nagrajen s strani Arts Council in podprt od inštitutov Cervantes in Ramon Llull ter fundacije Mompou.


Brezplačne vstopnice, ki vam jih velikodušno pokljanjajo Večer, GenLan in Primorske novice, je mogoče prevzeti zadnjo uro pred dogodkom na prizorišču. Rezervacije niso mogoče.