Skip to content

Amael Trio – Festival Spectrum 2024

Ponedeljek 01. Julij ob 20.30

MESTNI MUZEJ – LJUBLJANA

AMAEL TRIO

Volodja Balžalorskyviolina
Damir Hamidullinviolončelo
Zoltan Peterklavir


Lucijan Marija Škerjanc (1900–1973), Maestoso Lugubre
Bedřich Smetana (1824–1884),  Trio in G minor, op. 15
Ludwig van Beethoven (1770–1827),  Trio št. 7 v B duru, Op. 97 “Archduke (nadvojvoda)


S koncertom, ki se v programu poklanja dvestoletnici rojstva Bedřicha Smetane, želimo počastiti tudi spomin na brata Primoža in Tomaža Lorenz.

Družina Lorenz je ena tistih družin, ki so nezgrešljivo zaznamovale glasbeno umetnost na Slovenskem. Trio Lorenz je v šestdesetih letih prejšnjega stoletja postavil nova merila komornega muziciranja pri nas. Na domačem prizorišču so kmalu dosegli kultni status, z neštetimi koncerti po celem svetu pa so navdušili mnoge ljubitelje glasbe in izvrstno odigrali vlogo ambasadorjev slovenske glasbe. Na žalost pa je njihovo plodno delovanje prekinila smrt.

Primož Lorenz (1942–2007), »oče« oživitve Stare Ljubljane je zasejal seme, iz katerega so vzklile mnoge kulturne prireditve, ki danes bogatijo naše staro mestno jedro. V Ljubljani rojenega umetnika, ki je bil zelo navezan na svoje rojstno mesto, vsekakor ohranjamo v spominu tudi kot človeka posebne energije in vizije, iz katerih je pognal nacionalni projekt, sčasoma poimenovan Imago Sloveniae in se, razraščen v kulturno mrežo petindvajsetih občin, razvil v pravo gibanje, ki z nesnovno (glasbeno) lepoto vdihuje snovni (nepremični) zapuščini dodano vrednost. Kot ustanovitelj in predsednik našega Zavoda za oživljanje kulturne podobe starega mestnega jedra je soustvaril številne koncertne prireditve na prizoriščih spomenikov kulturne dediščine in zasnoval festivala Poletje v Stari Ljubljani in Noči v Stari Ljubljani. V slovenski kulturni zgodovini ostaja zapisan kot pianist, pedagog, izvrsten komorni glasbenik in član legendarnega Tria Lorenz, zasedbe, ki je pet desetletij bogatila domači in mednarodni glasbeni prostor ter ponesla slovensko glasbo v številne države po svetu.

Mojster violine Prof. Tomaž Lorenz (1944–2016) je že leta 1967 zmagal na petem tekmovanju mladih jugoslovanskih umetnikov v Zagrebu. Prejel je tri nagrade Prešernovega sklada, dve nagradi Društva slovenskih skladateljev, Župančičevo in Betettovo nagrado, za izjemne pedagoške dosežke pa Škerjančevo diplomo. Poleg Tria Lorenz je nastopal tudi v številnih drugih izvrstnih domačih in tujih komornih zasedbah. Ustanovil je tekmovanje Leona Pfeifferja za mlade violiniste, zasnoval in umetniško vodil vrsto odmevnih glasbenih projektov, kot so Jesenske serenade, Glasbene nedelje v Unionu, Glasbeni julij na Obali. Kot ugleden profesor na ljubljanski akademiji za glasbo in Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana je vzgojil vrsto odličnih mladih komornih ansamblov in bil nenazadnje tudi mentor vseh treh članic Tria Rêverie, ki bodo z nocojšnjim koncertom počastile njegov spomin.


AMAEL TRIO

»Igranje Amael tria predstavlja najvišjo stopnjo medsebojne glasbene komunikacije. Ti trije izvrstni glasbeniki, mojstri svojega inštrumenta, spajajo svoje umetniško podajanje v vrhunsko glasbeno doživetje.«
Vjesnik – Zagreb

Klavirski trio AMAEL deluje od septembra 2000. Po triindvajsetih  letih skupnega muziciranja po vsej Evropi in ZDA, se trio Amael uvršča med najuglednejše komorne ansamble. Svoj mednarodni ugled trio Amael dokazuje z izjemno uspešnimi nastopi v okviru najpomembnejših mednarodnih festivalov, kot so Forfest Kromeriž (Kromeriž, Češka), Festival Spectrum München, Mask Fest v San Marinu, festival Grieg in Bergen v Bergenu, festival Nuovi Spazi Musicali v Rimu, festival Musicale delle Nazioni v Rimu, Tallinn Festival, Foyer European v Luxemburgu, Festival v Teheranu, Ost-west  glasbeni festival v Avstriji, 52. ESTA konferenci-festivalu PORTO 2024  in mnogih drugih. Kot takšni vrhunski zasedbi pritiče, nastopa na najslavnejših odrih sveta, npr. v dvorani Carnegie v New Yorku in v kulturnem centru The Forge v Londonu. Zasedba je na gostovanjih zmeraj izvajala tudi slovensko sodobno glasbo in tako prispevala k njeni mednarodni uveljavitvi.

Violinist Volodja Balžalorsky si je s številnimi koncerti in snemanji za različne radijske in TV postaje v Evropi in ZDA ustvaril sloves violinista izbrušene tehnike, bogatega tona in prefinjene muzikalnosti. Za svoje umetniško delovanje je prejel več mednarodnih nagrad kot so Independent Music Award, Independent Vox Pop Music Award, Hollywood Music in Media Award 2009, Ontario Independent Music Award-Best International Artist 2007. Je tudi dobitnik Bettetove nagrade za leto 2006, ter dobitnik Specialne nagrade za najboljšo interpretacijo organizaciskega glasbenega komiteja mednarodnega tekmovanja na Kanarskih otokih v Tenerifah. Volodja Balžalorsky je tudi nominiran za The Los Angeles Music Award 2007-Classical.

V sezoni 2005-2006 je tudi dvakrat nastopil v Carnegie Hall v New Yorku in sicer v okviru mednarodnega koncetnega cikla A Universal Affair.

Violončelist solist SNG  Opere  in  Baleta  v  Ljubljani Damir Hamidullin je svoj izraz in tehniko pilil pri  svetovno  znanih  violončelistih, kot so: Mstislav Rostropović,  Daniil  Šafran,  Aleksander  Vlasov, Galina Kozolupova in drugih. Že med  študijem  leta  1981 je  prejel  drugo nagrado na  vseruskem  tekmovaniju  čelistov, pa  tudi  posebno nagrado za najboljšo izvedbo  sonate Šostakoviča. V  Moskvi ( na akademiji  za  glasbo ‘Gnesin’), je bil v času magistrskega študija  asistent  vrhunskega  čelista  Fedora  Luzanova. Pedagoško delo je nadaljeval na akademiji za glasbo v Kazanu med, ko je bil zaposlen kot solo-čelist Kazanske filharmonije. Kot solist je izvajal vse znane koncerte za violončelo in orkester (Dvoržak,  Saint- Saens,  Schumann, Čajkovski, Haydn…). Aktivno sodeluje s  sodobnimi  skladatelji  Rusije, Slovenije, Ukrajine, Italije in ZDA.

Pianist Zoltan PETER je kot solist, komorni glasbenik in klavirski spremljevalec vrhunskih glasbenikov mlajše in starejše generacije nastopal v Sloveniji, tujini in vseh glasbenih središčih nekdanje Jugoslavije. Gostoval je tudi v Italiji, na Madžarskem, na Hrvaškem, v Srbiji in Črni Gori, Makedoniji,  bivši Sovjetski zvezi, Nemčiji, Švici. Poustvarjal je pod taktirko znanih dirigentov, kot so Igor Gjadrov, Simon Robinson, Berislav Skenderović, Hermann Ostendarp, Guido Mancuzzi, Paul Hoskins, George Pehlivanian, En Shao. Redno snema za RTV  Slovenija, RTV Beograd, RTV Novi Sad in HRT, izdal pa je tudi enajst zgoščenk solistične in komorne glasbe. Kot vrhunski komorni glasbenik in klavirski spremljevalec z obširnim repertoarjem pogosto sodeluje pri mednarodnih mojstrskih tečajih in tekmovanjih. Zoltan PETER je tudi avtor knjige Korepetiranje – kazen ali ustvarjalnost?, ki je leta 2015 izšla pri založbi Didakta. Klavir kot glavni predmet poučuje na nižji, srednji in univerzitetni stopnji.


Vstop prost.